Klubweb.cz - profesionální internetové stránky pro váš sportovní klub Pro řízení oddílu doporučujeme Klubový informační systém. | Provozuje eSports.cz, s.r.o.

Honza Zíka o sedlecké přípravce: Bylo třeba přejít od slov k činům

12.08.2012 | Jan Pavlíček

Po dlouhé době má SK Sedlec svou přípravku, kterou nejen trenérsky vede zkušený fotbalista Honza Zíka. Ten byl v loňském roce součástí A mužstva, které vybojovalo titul v Okresním přeboru a postoupilo do I.B třídy. Ve svých čtyřiceti letech má Honza po fotbalové stránce hodně za sebou a může mladé talenty mnohému naučit. Rozhovor s ním připravil Martin Pešek.

Ahoj Honzo, Sedlec má po dlouhé době mládežnické mužstvo. Mohl bys nám říci, čí to byla myšlenka, znovu se pustit do této nelehké práce?
Myšlenka mít vlastní mládež se u nás probírá již hodně dlouho, bohužel to vždy skončilo v rovině řečí u piva. A musím sebekriticky přiznat, že i já jsem se těchto řečí účastnil. Nyní však nastal ten pravý čas. Postup do krajské soutěže, zájem ze strany rodičů a v neposlední řadě můj hrající syn. Bylo potřeba přejít od slov k činům. Proto jsme se rozhodli jako výbor založit mládež.

Mít mládežnické mužstvo v oddíle je určitě bezvadný tah do budoucna. Jaké jsou vize? Co si od toho oddíl slibuje?
Pro oddíl, který chce dělat fotbal s nějakou perspektivou, je mládež nezbytná. Jako sportovní klub podporovaný radnicí máme za povinnost nabídnout dětem možnost sportovního vyžití. Fotbal na naší úrovni neustále zápasí s nedostatkem hráčů i peněz, a proto je výchova vlastních hráčů tou nejlepší cestou.

Mohl bys přesněji specifikovat, o jakou kategorii mládežnického týmu se jedná a kolik hráču čítá tento celek?
1. září začínáme okresní soutěž mladších přípravek, což jsou děti ročník 2004 a mladší. V současné době počítám s deseti hráči.

Co říkáš na soupeře, se kterými se budou sedlečtí mladíci střetávat? Jsou to týmy dostatečně kvalitní? Nebyl bys radši, aby tým začínal ve vyšší soutěži?
Teprve začínáme, takže si myslím, že tato soutěž bude pro nás optimální.

Máš v kádru nějaký tajný trumf, o kterém si myslíš, že bude převyšovat ostatní kluky?
Byl bych špatný trenér, kdybych nevěřil svým hráčům. Jsme ale na úplném začátku, takže je předčasné hovořit o nějakých talentech. Vždyť nástrah, kterým musí dnešní mladý sportovec odolat, je nespočet. Naším cílem není jen děti k fotbalu přivést, ale i je u fotbalu udržet. Proto využíváme všech dostupných možností, počínaje kvalitní tréninkovou jednotkou, která zohledňuje věk a schopnosti hráčů a konče např. fotbalovým zázemím, za které by se nemuseli stydět ani na Dynamu.

Jsi členem výboru SK Sedlec a samozřejmě víš o všech věcech, co se v oddílu dějí. Co si myslíš o přístupu celého oddílu k mládežnickému mužstvu?
Bez podpory výboru oddílu by žádná mládež nebyla. Podle mého dělá oddíl maximum možného.

Ještě jsme se Tě nezeptali, jak vůbec vypadá realizační tým přípravky. Řekni nám nějaká jména. Kdo se o co stará?
Realizační tým je úzký, jsem to já a Lukáš Koňarík. Takže oba děláme vše.

Jak vnímají samotní kluci to, že se založil mládežnický celek? Je na nich vidět chuť do fotbalu? Vychází ten zájem o fotbal z nich samotných, nebo to někteří berou spíše jako povinnost?
Vycházím z toho, že kluci sami přišli, tudíž fotbal chtějí hrát. Ten, kdo by zde byl z donucení, pravděpodobně příště nepřijde. Chceme klukům vštípit základy pro jejich další rozvoj. A to nejen sportovní. Fotbal je kolektivní hra a bez týmu fungovat nemůžeme. To, jestli budeme fungovat, je ale hlavně záležitost nás trenérů a rodičů.

Už jste absolvovali nějaký přípravný zápas či turnaj? Jestli ano, mohl bys nám shrnout, jak to dopadlo? Jak vypadala hra mužstva?
Zúčastnili jsme se tradičního turnaje v Bechyni, kde jsme jednou vyhráli, jednou remizovali a třikrát prohráli. Pro kluky to bylo první soutěžní klání, od toho se hra odvíjela. Já však tento turnaj hodnotím kladně, protože nám ukázal, že nic nedostaneme zadarmo a o vše musíme bojovat. A kluci bojovali.

Je vyloženě nějaká věc, na kterou se s kluky zaměřuješ při tréninku? Práce s míčem, fyzická kondice atd. Má to případně nějaký důvod?
V této věkové kategorii je potřeba počítat s velkými rozdíly u jednotlivých hráčů. Snažíme se o to, aby každý hráč byl přínosem pro tým již nyní. To znamená, že s někým začínáme základním zpracováním míče a vůbec koordinací pohybu, u dalších již můžeme pracovat na střelbě či nějakých kličkách, jak obejít hráče apod. Základem ale zůstává, že pro tyto kluky musí být fotbal především zábavou.

Honzo, děkujeme za tvůj čas a přejeme mnoho úspěchů se sedleckými mladíky.

 
Aktuální články
SED - DRT 1:4 - Na závěr prohra

Poslední zápas podzimní části sezony byl naplánován na druhý listopadový víkend. Sedlec chtěl na domácí půdě potvrdit první venkovní...

 
KUJ - SED 1:2 - Konečně tři body z venku

K dalšímu utkání soutěže vyrazil Sedlec na půdu Kamenného Újezdu. A přesto, že se domácí nachází ve spodních patrech tabulky, tak v...

 
SED - NET 0:0 - Vyhrocené derby bez branek

Derby. Zápas prvního s druhým. Souboj hlasivek fanoušků. I tak by se dalo definovat utkání Sedlce s Netolicemi, které ve finále příliš...

 
ROB - SED 4:3 - Venku opět bída
 
SED - BNV 2:1 - Výhra s odřenýma ušima
 
HRD - SED 2:2 - V hlavní roli hlavní sudí
 
SED - TSB 5:0 - Výsledek lepší než výkon
 
DDV - SED 3:0 - Od hranic s prázdnou
 
SED - ZLK 4:1 - Další domácí výhra
 
SED - VET 3:2 - Povedené utkání s tříbodovým ziskem
 
Zápasy
Muži A | Sobota 09.11.2019, 14:00
SK Sedlec - TJ Dříteň
1:4 (1:0)
 
Muži B | Neděle 26.05.2019, 15:00
SK Sedlec - FC Nové Hodějovice
2:6 (1:3)
 
 
SK Sedlec - kontakt: mistostarosta(zavináč)sedlec.cz, webmaster: tomas.kucera(zavináč)esports.cz RSS